آموزش ndvi در انوی

یکی از ساده ترین الگریتم های موجود در نرم افزار انوی، NDVI می باشد. از این الگریتم ساده جهت بارزسازی پوشش گیاهی استفاده می شود. این الگریتم را می توان به صورت نسبت گیری باندی نیز استفاده کرد که به دلیل عدم اشنایی کامل با طیف ها، صرفا با از الگریتم موجود استفاده شد.

جزئیات آموزش
check
قیمت:

0 تومان

لطفا برای حمایت از ما دوره های رایگان را انلاین مشاهده کنید
در صورت خرید هر آموزش لینک دریافت آن در همین بخش فعال خواهد شد

نظر یا سوال شما:

:نظرات ارسال شده
توضیحات محصول

شاخص پوشش گیاهی نرمال تفاضلی (ndvi) چیست؟

اساساً، NDVI یک شاخص سلامت پوشش گیاهی است که بر اساس رفتار طیفی خاصی گیاهان سبزینه داردر طیف الکترومغناطیسی است.
طیف الکترومغناطیسی برای درک سلامت گیاهان برای ما مهم است. چراکه به ما امکان می دهد تعیین کنیم که چقدر گیاه سالم یا ناسالم است. همچنین از این الگوریتم برای تشخیص پوشش گیاهی و تمایز آن از سایر پدیده ها استفاده می شود.
برای چشم انسان یک گیاه سبز است زیرا رنگدانه کلروفیل موجود در آن امواج سبز را منعکس می کند و امواج قرمز را جذب می کند. ساختار سلولی در گیاهان منعکس کننده امواج فروسرخ نزدیک (NIR) است. بنابراین، هنگامی که فتوسنتز اتفاق می افتد، گیاه رشد می کند و دارای ساختارهای سلولی بیشتری است. 

این بدان معنی است که یک گیاه سالم - گیاهی با کلروفیل و ساختارهای سلولی زیاد - به طور فعال طول موج قرمز را جذب کرده و NIR را منعکس می کند. یک گیاه ناسالم دقیقا برعکس عمل می کند. این رابطه بین نور و کلروفیل  است که تعیین می کند چگونه می توانیم از NDVI برای تشخیص یک گیاه سالم از یک گیاه بیمار و یا تشخیص مناطق دارای پوشش گیاهی از سایر پدیده ها را  استفاده کنیم. سنجنده های ماهواره ای در فضا، طول موج نور جذب شده و بازتاب شده توسط گیاهان سبز را اندازه گیری می کنند. آنها منبع عالی داده های معرفی کننده شاخصه طیفی برای تجزیه و تحلیل NDVI هستند.

 

NDVI چه زمانی ایجاد شد؟

NDVI در سال 1973 ایجاد شد، زمانی که یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه A&M تگزاس داده‌های ارسال شده از اولین ماهواره‌های رصد زمین را که به دور زمین می‌چرخند، بررسی کردند. ابزار تصویربرداری آنها طول موج های نور فروسرخ را که توسط پوشش گیاهی روی زمین منعکس شده بود، ثبت کردند.
این تیم با استفاده از داده های
Landsat 1، تغییرات پوشش گیاهی منطقه ای را در طول فصل رشد نقشه برداری کرد. به ازای هر پیکسل زمین، آنها طول موج های نور منعکس شده را به NDVI پردازش کردند که تقریباً به پوشش و سلامت گیاه نزدیک شد. از آن زمان، NDVI دریچه ای بر روی سلامت گیاهان در سراسر جهان بوده است.

 

فرمول NDVI چیست؟

ما باید مقادیر جذب و بازتاب نور قرمز و NIR را با هم مقایسه کنیم تا بفهمیم یک گیاه چقدر سالم است. فرمول ساده ریاضی (زیر) NDVI را محاسبه می کند و به نوبه خود، داده های خام ماهواره ای را به شاخص های پوشش گیاهی تبدیل می کند. این فرمول به شکل زیر است:

ndvi = nir - red / nir + red

فرمول NDVI اطلاعات موجود در باندهای قرمز و NIR را در یک مقدار واحد و معرف ترکیب می کند. این کار را با کم کردن بازتاب در باند طیفی قرمز از NIR انجام می‌دهد. سپس، آن را بر مجموع NIR و بازتاب قرمز تقسیم می کند.
مقدار NDVI همیشه بین -1 و +1 خواهد بود. مقادیر بین -1 و 0 نشان دهنده گیاهان مرده یا اجسام غیر آلی مانند سنگ ها، جاده ها و خانه ها است. مقادیر NDVI برای گیاهان زنده بین 0 تا 1 است که 1 سالم ترین و 0 کمترین سلامت است.

 

ndvi چه چیزی در مورد گیاهان به ما می گوید:

همانطور که یک تاج گیاه از اعماق خواب زمستانی به بلوغ اواخر تابستان تبدیل می شود، خواص بازتابی آن نیز تغییر می کند. NDVI می تواند به شما در پیگیری این تغییرات فصلی کمک کند.
مهم است بدانید که NDVI نشانگر سلامت گیاه است و راهی برای تشخیص یک بیماری خاص نیست. این بیشتر مجموعه ای از سرنخ های قابل سنجش در مورد آنچه در حال حاضر در زمین اتفاق می افتد است. خشکسالی، بیماری، آفات یا سیل از جمله عوامل متعددی هستند که می توانند بر پوشش گیاهی و به نوبه خود بر ارزش NDVI آن تأثیر بگذارند.
بنابراین، انجام تجزیه و تحلیل NDVI می‌تواند شما را راهنمایی کند که در کجا می‌توانید بیشتر تحقیق کنید یا ارزیابی خسارت گسترده‌تری را انجام دهید، اگر از قبل می‌دانید چه عواملی بر سلامت گیاه تأثیر می‌گذارند.

 

آموزش های پیشنهادی
لیر استک تصاویر لندست8 و سنتینل2

تعداد جلسات: 1

بعد از کار کردن با envi classic اکنون نوبت به envi می رسد. در این آموزش ابتدا نحوه ی باز کردن تصاویر لندست 8(oli) و سنتینل 2(sentinel2) توضیح داده د(دقت کنید نحوه ی باز کردن تصاویر لندست و سنتینل 2 با استر کاملا متفاوت است). سپس در مورد چگونگی layer stack تصاویر این دو سنجنده جهت باز کردن در envi classic صحبت شد.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

باز کردن تصویر ماهواره ای در انوی و لیر استک تصاویر استر

تعداد جلسات: 1

در این قسمت در نرم افزار envi(انوی) کار با تصاویر ماهواره ای را شروع می کنیم. تصویر استر(ASTER) مناسب ترین تصاویر برای انجام پردازش ها می باشند بنابراین با این داده ها بیشتر کار خواهیم کرد.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

آموزش الگوریتم نقشه بردار زاویه طیفی در انوی

تعداد جلسات: 1

در ادامه ی مباحث پیشرفته ی نرم افزار envi در این قسمت نحوه ی کار با الگریتم sam بررسی شد. از این الگریتم می توان به دو صورت بارزسازی و طبقه بندی استفاده کرد. در این آموزش نحوه ی کار با طیف ها برای استفاده در این الگریتم توضیح داده شد.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

دانلود تصاویر ماهواره ای، آموزش کامل

تعداد جلسات: 1

نحوه دانلود تصاویر ماهواره ها و سنجنده های مختلف و همچنین نحوه ی ثبت نام در سامانه رسمی ناسا در این قسمت بررسی شده است. بر اساس نیاز کاربر تصاویر سنجنده های مختلفی وجود دارند.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند