آموزش رسم نقشه زمین شناسی در مقیاس 1:25000

در این دوره با استفاده از نرم افزار های arc map، گوگل ارث، envi و فتوشاپ به بررسی نحوه ی رسم نقشه ی زمین شناسی و سنگ شناسی می پردازیم.

جزئیات آموزش
check
قیمت:

0 تومان

این دوره رایگان می باشد
نظر یا سوال شما:
:نظرات ارسال شده

توضیحات محصول

آموزش رسم نقشه زمین شناسی

نقشه های زمین شناسی یکی از مهمترین نقشه های موجود در مطالعات سطح زمین هستند که در زمینه های مختلف مانند اکتشاف منابع، زمین شناسی، آب شناسی، عمران و سایر رشته های مرتبط کاربردهای فراوانی دارند. در این دوره سعی شده است نحوه ی رسم نقشه زمین شناسی از یک منطقه به صورت کاملا عملی توضیح داده شود. تقریبا تمام سطح کشور دارای نقشه زمین شناسی در مقیاس 1:100000 می باشند اما بسیاری از مناطق کشور فاقد نقشه زمین شناسی در مقیاس 1:25000 هستند. بنابراین بر اساس نیاز حال حاضر، امکان رسم نقشه زمین شناسی بدون استفاده از نقشه های زمین شاسی در مقیاس های دیگر یک مزیت بزرگ است که در این دوره از صفر بررسی شده است.

 

دوره های مشابه

 

تهیه نقشه زمین شناسی

 

نرم افزار رسم نقشه های زمین شناسی

تا به حال برای رسم نقشه های زمین شناسی، یک نقشه زمین شناسی را وارد نزم افزار arcgis می کردیم و بر اساس آن یک نقشه زمین شناسی را با استفاده از ابزارهای رسم داده های دکتوری تولید میکردیم. اما در این دوره نقشه زمین شناسی منطقه فاقد نقشه زمین شناسی در مقیاس مورد نظر، رسم شده است بنابراین نیاز است تا از روش های متفاوت اقدام به رسم نقشه زمین شناسی کنیم. بنابراین از نرم افزار های زیر استفاده شده است.

1_ گوگل ارث: مشاهده تصویر ماهواره ای

2_ envi: پردازش تصاویر ماهواره ای

3_ arc map: رسم عوراض و مشخصات مورد نیاز

4_ فتوشاپ: بهبود نمایش لایه ها

 

سرفصل های دوره نحوه ترسیم نقشه زمین شناسی

بر اساس نرم افزار های استفاده شده و نحوه رسم عوارض و ویژگی های مورد نیاز در یک نقشه ی زمن شناسی، این دوره به چهار فصل تقسیم شده است. البته در این میان نکاتی که باید در هنگام رسم یک نقشه زمین شناسی به آن دقت کنید و همچنین خطاها و ایرادات رایج در یک نقشه زمین شناسی بررسی شده است. در این بخش می توانید خلاصه ای از آنچه که در این دوره بررسی شده است را مشاهده کنید.

 

فصل اول: گوگل ارث در تهیه نقشه زمین شناسی

1_ گوگل ارث چیست : بنابر اصل این دوره، یعنی شروع از صفر، ابتدا توضیحی مختصر در مورد نرم افزار گوگل ارث و کاربرد آن در تهیه نقشه های زمین شناسی پرداختیم. این نرم افزار با در اختیار قرار داده تصویر ماهواره ای با کیفیت امکان مشاهده و تشخیص عوراض و لایه های مختلف سطح زمین را فراهم کرده است. استفاده از آن بسیار ساده بوده و در عین سادگی پر قدرت و پر کاربرد می باشد.

2_ ابزار های گوگل ارث: این نرم افزار با در اختیار داشتن ابزار های بسیار کاربردی در علوم مختلف به ویژه زمین سناسی می تواند بسیار مفید باشد. تصاویر سری زمانی از زمان های گذشته تا به حال و ابزار های رسم داده های وکتوری از این دست ابزار ها هستند. این دو ابزار کاربردی به ما کمک می کنند تا ویژگی های مورد نیاز را تشخیص داده و آن ها را وارد نرم افزار arc gis کنیم.

3_ بخش های مختلف و تنظیمات: این نرم افزار حاوی بخش های مختلفی است که نیاز است تا با آن ها آشنا شوید. بخش تنظیمات و لایه ها را در این فصل بررسی کرده ایم تا کاربر تواند نرم افزار را بر حسب نیاز خود شخصی سازی کند. به طور مثال ارتفاع را بر اساس واقعیت نشان دهد و یا اینکه برای مشاهده بهتر ارتفاعات در آن اغراق ایجاد کند.

رسم نقشه زمین شناسی

 

فصل دوم: آموزش رسم نقشه سنگ شناسی

نقشه های سنگ شناسی جزو اصلی ترین بخش های یک نقشه زمین شناسی به شمار می رود. در این دوره نحوه تهیه نقشه سنگ شناسی در مقیاس 1:25000 توضیح داده شده است. قطعا نقشه سنگ شناسی در مقیاس 1:25000 دارای دقت بالاتر و جزئیات بیشتر نسبت به نقشه های 1:100000 هستند. بنابراین لازم است تا نحوه تهیه نقشه سنگ شناسی در مقیاس های مختلف و با جزئیات بالا بررسی شود. مشاهده دوره اکتشاف معادن در سنجش از دور می تواند به شما کمک کند

1_ تقسیم بندی انواع سنگ ها: بر اساس استاندارد های سازمان زمین شناسی ابتدا به بررسی رسوبات و تهیه نقشه آن و همچنین تمایز آن ها از سایر واحد های سنگی می پردازیم. می توان گفت که این فصل اصلی ترین فصل این دوره است. چرا که اصلی ترین بخش نقشه زمین شناسی همان نقشه سنگ شناسی آن می باشد که در این فصل نحوه رسم نقشه سنگ شناسی توضیح داده شده است.

2_ انواع رسوبات: اگر به نقشه های زمین شناسی دقت کرده باشید، واحد های رسوبی مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام نام و ویژگی خاص خود را دارند بنابراین نیاز است تا این واحد ها از هم جدا شوند.

3_ تهیه نقشه سنگ شناسی: بعد از تشخیص رسوبات نیاز است تا سنگ های منطقه و انواع آن ها تشخیص داده شده و از هم تمایز یابند. تمایز انواع واحد های سنگی و رسوبی با استفاده از ابزار های موجود در این فصل به طور کامل بررسی شده است.

4_ کاربرد نرم افزار انوی: نرم افزار envi می تواند در تشخصی انواع لایه و جنس آن ها به کاربر کمک شایانی بکن. البته استفاده از این نرم افزار در زمین شناسی به خصوص زمین شناسی اقتصادی مبحث طولانی است که در یک دوره جدا بررسی شده است ( لینک آن در توضیحات فصل دوم آورده شده است).

5_ جاده ها: یافتن جاده ها و آوردن آن در نقشه های زمین شناسی یک ضرورت است. اطلاعات جاده ها و تقسیم بندی آن را می توانید در هر نقشه ای مشاهده کنید. این کار به سادگی قابل انجام است که در این فصل توضیح داده شده است.

6_ گسل ها: یافتن گسل ها با استفاده از ابزار های موجود کاری بسیار دشوار است. این کار تا حدودی قابل انجام است اما معمولا برای یافتن اطلاعات واقعی گسل به تصاویر ماهواره ای و نرم افزار های موجود اعتماد نمی شود. برای این کار نیاز است تا منطقه به صورت عملی بررسی شود.

7_ ارتفاعات: آوردن اطلاعات مربوط به ارتفاعات یک منطقه یکی از ساده ترین کارهایی می باشد که برای رسم یک نقشه زمین شناسی کامل انجام می شود. این کار در این فصل بررسی شده است.

رسم نقشه سنگ شناسی

در حال تکمیل...

 

نقشه های زمین شناسی چیست و چه کاربردی دارند؟

نقشه های زمین شناسی به طور منحصر به فردی برای حل مسائل مربوط به منابع زمین، خطرات و محیط ها مناسب هستند. نقشه‌های زمین‌شناسی نشان‌دهنده توزیع انواع مختلف سنگ‌ها و نهشته‌های سطحی و همچنین مکان‌های ساختارهای زمین‌شناسی مانند گسل‌ها و چین‌خوردگی‌ها هستند. نقشه های زمین شناسی منبع اولیه اطلاعات برای جنبه های مختلف برنامه ریزی کاربری زمین، از جمله مکان یابی ساختمان ها و سیستم های حمل و نقل هستند. و تا حدودی چنین نقشه‌هایی به شناسایی سفره‌های آب زیرزمینی کمک می‌کنند، به مکان یابی چاه‌های تامین آب کمک می‌کنند و به مکان‌یابی عملیات‌های آلوده‌کننده احتمالی، مانند محل‌های دفن زباله، به دور از سفره‌های زیرزمینی کمک می‌کنند.
 
خواندن نقشه زمین شناسی نه تنها به این معناست که مواد و سازه ها در کجا قرار گرفته اند، بلکه این ویژگی ها چگونه و چه زمانی شکل گرفته اند. معمولا اطلاعات جانبی مانند توضیحات نقشه بررسی سن سنجی واحد های سنگی در گزارش آن نقشه نوشته می شود.
در این دوره نقشه زمین شناسی با تمام جزئیات استاندارد آن در مقیاس 1:25000 و در حالت دیجیتالی (رقمی) تهیه می شود. نقشه‌های زمین‌شناسی دیجیتال اسناد الکترونیکی تعاملی هستند که موضوعات علوم زمین را در چارچوب‌های جغرافیایی قرار می‌دهند. آنها اندازه، شکل، عمق، و زمینه های فیزیکی و شیمیایی مواد زمین را ثبت می کنند و نمایش داده ها را با نتایج تحقیقات تفسیری ترکیب می کنند. ترکیبی از نقشه‌های زمین‌شناسی و پایگاه‌های اطلاعاتی GIS به ما کمک می‌کند تا به انواع زیادی از مسائل پیچیده زمین‌شناسی و هیدرولوژیکی بپردازیم، مانند: چگونه توزیع زیرسطحی سنگ‌های متخلخل، پتانسیل آلودگی، و حجم در دسترس برای استفاده.
 
 

مباحث موجود در دوره رسم نقشه زمین شناسی

1_ بررسی ابتدایی سنجش از دور: پایه این دوره آموزشی مباحث سنجش از دور می باشد که در این دوره بررسی شده است.
2_ بررسی سنگ شناسی: واحد های سنگ شناسی بخش اصلی یک نقشه زمین شناسی هستند که در این دوره به دقت بررسی شده اند. نحوه ی تفکیک واحد های سنگی با استفاده از داده های ماهواره ای از دیگر مباحثی است که بررسی شده است.
3_ ساختار های زمین شناسی: گسل ها و درزه ها یکی از مباحث پیچیده رسم نقشه های زمین شناسی با داده های ماهواره ای است. سعی شده است تا حد ممکن این مباحت توضیح داده شوند.
4_ خطوط توپوگرافی: اکثر نقشه های زمین شناسی دارای خطوط توپوگرافی هستند که هستند که به کمک آن ها می توان ارتفاع قسمت های مختلف یک نقشه را بررسی کرد. در دوره آموزشی رسم نقشه زمین شناسی در مقیاس 1:25000 به طور کامل توضیح داده شده است.
5_ کارتوگرافی با فتوشاپ: نقشه های زمین شناسی به دلیل دارا بودن حجم زیادی از اطلاعات در بخش راهنما به نر مفزار فتوشاپ برای اهیه نقشه خروجی نیاز دارند. سعی کردیم این نرم افزار را در حد نیاز بررسی کنیم
5_ بررسی کاربرد های نرم افزار arc map
 

افراد هدف

1_ دانشجویان و علاقه مندان به زمین شناسی
2_ دانشجویان و علاقه مندان به مهندسی معدن
3_ متخصصان اکتشاف معادن
4_ دانشجویان و علاقه مندان آب های زیر زمینی
5_ دانشجویان محیط زیست
6_ سایر رشته های مرتبط
 

چند نکته مهم

رمز فایل بعد از عملیات پرداخت در قسمت اعلان ها نمایش داده می شود. در صورت عدم دریافت از طریق گفتگوی انلاین با ما در ارتباط باشید

بعد از عملیات پرداخت در همین صفحه لینک دانلود فعال می شود.

دوره دارای پشتییبانی کامل در پروژه های بعدی شما خواهد بود.

 

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن