z محاسبه شاخص TWI

انجمن پرسش و پاسخ

محاسبه شاخص TWI

بازگشت به انجمن favorite_border1

Us

Reza 1400-8-15

با سلام، بنده محصول آموزش محاسبه شاخص TWI رو از وبسایت تهیه کردم. یک نکته مبهم در فرمول ارائه شده در ویدئوی آموزشی برام وجود داره. در فرمول این شاخص که برابر هست با Ln(a/tanB)، صورت این کسر از لایه ی Flow Accumulation بدست میاد و در آموزش تحت عنوان FA_scaled بیان شده و از طریق رابطه ی F(low acc + 1)*pixel_size بدست اومده. من متوجه نمیشم جمع لایه جریان تجمعی با 1 به چه علت انجام شده. برای حل این مشکل یک وبسایت معتبر رو هم بررسی کردم که این شاخص رو در محیط QGIS انجام داده که لینکش رو در انجا قرار میدم. در این آموزش هم فقط لایه flow acc رو در پیکسل سایز ضرب کرده و در صورت کسرقرار داده. ممنونم از وقت شما پیشاپیش

thumb_up1

An

پاسخ ها:
Ad
admin 1400-8-16, 6:24 a.m.

سلام وقت شما بخیر
دقت کنید الگریتم flow accumulation انباشت جریان رو محاسبه میکنه. در واقع از رابطه ی پیکسل با پیکسل های اطرافش استفاده میکنه.
برای پیکسل هایی که در لبه یا حاشیه ی تصویر هستند این مقدار برابر صفر خواهد شد چون با پیکسل های اطرافش رابطه ی کامل نداره. این باعث میشه ln برای اون پیکسل هایی که مقدارشون برابر صفر شده به صورت تعریف نشده باشد.
برای جلوگیری از این قضیه 1+ اعمال میشه.
شما میتونید این کار رو هم نکنید و نتیجه رو ببینید.

Us
Reza 1400-8-16, 7:17 a.m.

ممنونم از پاسخ شما، درسته حق با شماست.
متشکر از آموزش های مفید و کاربردی شما

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن