کتابخانه های طیفی در نرم افزار envi | معرفی انواع آن ها

کتابخانه های طیفی در نرم افزار envi | معرفی انواع آن ها

کتابخانه های طیفی نقش بسیار پر رنگی در تحلیل های پیشرفته دارند که در این پست به طور جامع بررسی شده اند.
نویسنده: mohammad ahmadian
تعداد بازدید: 1225
انتشار: 1401-5-11

کتابخانه های طیفی در نرم افزار envi

یکی از بخش هایی که نرم افزار انوی را بسیار قدرتمند کرده است، بخش کتابخانه های آن می باشد. در این بخش می توان کتابخانه هایی از موسسات و پژوهشگاه های بسیار معتبر را پیدا کرد. این قابلیت به کاربر امکان انجام پردازش های بسیار پیشرفته را می دهد. در این پست قصد داریم تا به نمودار های طیفی، کتابخانه های طیفی و سایر نکات مورد نیاز آشنا شویم.

پست های مرتبط:
صرفصل های این پست :
  1. طیف چیست ؟
  2. کتابخانه طیفی و انواع آن
  3. بررسی کتابخانه های طیفی در انوی

 

طیف چیست ؟

طیف ها در سنجش از دور حاصل بر هم کنش موج الکترومغناطیس با یک پدیده ی خاص (گیاه، آب یا هر چیز دیگر) می باشد. این تعریف ممکن است کمی گنگ باشد. برای درک بهتر این مورد بهتر است تا کمی در مورد موج الکترو مغناطیس آشنا شویم.

 

موج الکترومغناطیس در سنجش از دور

در یک تعریف ساده می توان گفت که موج الکترومغناطیس همان نور می باشد. بر اساس شکل زیر موج الکترومغناطیس از طول موج های کوتاه تر و پر انرژی تر (گاما) شروع می شود و تا موج هایی با طول موج زیاد و انرژی کمتر ادامه دارد. در این میان می توان بخش مرئی این موج را مشاهده کرد، که چشم قادر به تشخیص آن است. به این معنی که هر طول موجی خارج از این محدوده، برای جشم ما قابل درک نیست.

موج الکترومغناطیس چیست

 

کتابخانه های طیفی در انوی

در نرم افزار envi کتابخانه ها به مجموعه ای از طیف پدیده های گفته می شود که در یک فایل sli کنار هم جمع آوری شده اند. در واقع دانشگاه های معتبر بین المللی مواد و پدیده های مختلف مانند انواع گیاهان، انواع سنگ ها، خاک ها و مواد ساخته دست انسان را توسط دستگاه های طیف سنج طیف برداری کرده اند، آن ها را در یک مجموعه مشخص دسته بندی کرده و در اختیاز ما قرار داده اند. در نرم افزار envi اما با کتابخانه های JPL، JHU و USGS قرار گرفته است که دارای بیشتر پدیده های مورد نیاز ما هستند.

مانند تصویر زیر این کتابخانه ها بعد از نرم افزار انوی در سیستم شما بارگزاری خواهند شد (در ادامه درمورد باز کردن آن ها صحبت خواهیم کرد).

کتابخانه طیفی در انوی

 

کتابخانه طیفی USGS در envi

عبارت usgs مخفف عبارت U.S. Geological Survey می باشد. کتابخانه طیفی USGS شامل طیف‌های بازتابی، از جمله نمونه‌هایی از مواد معدنی، سنگ‌ها، خاک‌ها، مخلوط‌های ساخته‌شده فیزیکی و همچنین محاسبات ریاضی، گیاهان، جوامع گیاهی، میکروارگانیسم‌ها و مواد ساخته شده توسط انسان است. نمونه ها و طیف های جمع آوری شده به منظور استفاده از ویژگی های طیفی برای سنجش از دور این مواد و مواد مشابه جمع آوری شده اند (با استفاده از الگوریتم های پیشرفته انوی).

این کتابخانه طیف مواد زیر را دارا می باشد:

  • مواد معدنی
  • عناصر
  • خاک ها، سنگ ها و مخلوط ها 
  • مایعات، مخلوط‌های مایع، آب و سایر مواد فرار از جمله مواد فرار منجمد
  • مواد مصنوعی (ساخت بشر) از جمله مواد شیمیایی ساخته شده
  • گیاهان، جوامع گیاهی، و مخلوط با پوشش گیاهی
  • ریز موجودات معدنی

 

کتابخانه طیفی JHU در envi

این نام مخفف عبارت Johns Hopkins University می باشد، که نام یکی از دانشگاه های ایالات متحده است. به استثنای مواد دست ساز، تمام طیف های موجود در کتابخانه جانز هاپکینز تحت هدایت جان دبلیو (جک) سالزبری اندازه گیری شد. بیشتر اندازه‌گیری‌ها توسط Dana M. D'Aria، یا در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، MD، یا در سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده در Reston، VA انجام شده است.

 

کتابخانه طیفی JPL در envi

کتابخانه طیفی JPL شامل طیف بازتاب آزمایشگاهی 160 کانی به شکل رقومی است. هیچ تلاشی برای بررسی علل ویژگی های طیفی مشاهده شده انجام نشده است. این نام مخفف عبارت Jet Propulsion Laboratory می باشد.

 

کتابخانه های طیفی در نرم افزار ENVI

کاربران هم در نسخه عادی و هم در نسخه کلاسیک نرم افزار ENVI به کتابخانه های طیفی دسترسی دارند. در نسخه کلا سیک این کتابخانه ها در مسیر زیر قرار دارند

spectral > spectral library > spectral library viewer

 

برای باز کردن آن ها می توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.

باز کردن کتابخانه طیفی در نرم افزار انوی

 

در پنچره باز شده گزینه open را انتخا کنید و وارد بخش spectral library شوید. در مسیر باز شده می توانید انواع کتابخانه های موجود را مشاهده کنید.

باز کردن کتابخانه طیفی در ENVI

 

در نهایت پنجره ای مشابه تصویر زیر برای شما باز می شود. با وارد شدن به هر کتاب خانه می توانید فایل sli آن را انتخاب کنید، تا آن کتابخانه باز شود. برای مثال در تصویر زیر وارد کتابخانه طیفی usgs شده ایم و فایل آن را انتخاب کرده ایم با کلیک بر روی گزینه open این کتابخانه باز می شود.

کتابخانه طیفی usgs در envi

سایر مطالب ناشر
دیتابیس در gis | آموزش کار با پایگاه داده
دیتابیس در gis | آموزش کار با پایگاه داده دیتابیس در نرم افزار arc gis یکی از مهمترین بخش ها برای مدیریت پروژه های …
آموزش باز کردن تصویر ماهواره ای در گوگل ارث انجین + فیلم آموزشی
آموزش باز کردن تصویر ماهواره ای در گوگل ارث انجین … باز کردن تصویر ماهواره ای جزو اولین اقدامات در ارث انجین است که در این …
نگاهی به پیشرفت باندهای ماهواره لندست | از لندست 1 تا 9
نگاهی به پیشرفت باندهای ماهواره لندست | از لندست 1 … در این مقاله می توانید باندهای ماهواره لندست 1 تا 9 را مشاهده کنید. اطلاعات …
طبقه بندی نظارت شده در گوگل ارث انجین + راهنمای تصویری
طبقه بندی نظارت شده در گوگل ارث انجین + راهنمای … طبقه بندی نظارت شده که یکی از اصلی ترین پردازش های حوضه سنجش از دور …
ارتباط با ناشر

mohammad ahmadian

mohammad ahmadian

وضعیت در سایت: دانشجو

کامنت ها
Co

تعداد کل کامنت ها: 2
Us
arya ahmedy 1402-1-13
مفاهیم و ایده های را آشکار کردید.
Us
رضا معزی نسب 1401-10-4
عالی بود.

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن