آموزش محاسبه مساحت و محیط در gis

آموزش محاسبه مساحت و محیط در gis

با توجه به اینکه نرم افزار arc gis یک نرم افزار مختصات پایه است، محاسبه مساحت و محیط در آن به سادگی قابل انجام است که در این مقاله بررسی شده است.
نویسنده: admin
تعداد بازدید: 1218
انتشار: 1401-12-2

calculate geometry در جی ای اس

با توجه به اینکه تمام داده های قابل استفاده در نرم افزار arc gis دارای مشخصات و مختصات جغرافیای مشخص است، این نرم افزار می توانداطلاعات مختلفی مانند طول مساحت و محیط داده های خود را محاسبه کند. هر شیپ فایل در نرم افزار جی ای اس می تواند شامل چندین شیپ فایل دیگر باشد که تحت عنوان آبجکت یا نمونه شناخته می شود. نرم افزار gis اطلاعات مکانی مختلفی را دور هم جمع کرده و با عنوان شیپ فایل معرفی کرده است که در این قسمت محاسبات هندسه را بر رو این شیپ فایل ها انجام می دهیم.

 

پست های مشابه

 

محاسبه مساحت در gis

برآورد مسحت در arc map بسیار ساده است کافی است چند نکته ساده را رعایت کنید. برای این کار ابتدا شیپ فایل خود را وارد محیط arc gis کنید. ما در این مثال از نقشه زمین شناسی منطقه کاکان استفاده کرده ایم و قصد داریم محیط و مساحت لایه های آن را محاسبه کنیم. در تصویر زیر می توانید داده استفاده شده را مشاهده کنید.

محاسبه مساحت در جی ای اس

 

حال بر روی لایه مزرد نظر کلیک راست کرده و گزینه attribute table کلیک کنید تا جدول ویژگی های لایه باز شود. در این جدول می توانید تمام آبجکت های مربوط به شیپ فایلتان را مشاهده کنید. در این گام بر اساس تصویر زیر عمل کنید.

برآورد مساحت در gis

 

حال در جدول توصیفی بر روی گزینه table option کلیک کرده سپس گزینه add filed را انتخاب کنید. تصویر زیر نحوه ایجاد فیلد را نشان می دهد. در پنجره باز شده عبارت area را برای فیلد name بنویسید و بر روی اوکی کلیک کنید. در این گام در جدول توصیفی ستونی با نام area اضافه می شود.

calculate geometry

 

حال بر روی سر ستون یا ابتدای ستون ساخته شده کلیک راست کنید و گزینه calculate geometry را انتخاب کنید.

مساحت در gis

 

بر اسا تصئیر زیر پارامتر های پنجره باز شده راتنظیم کنید و بر روی ok کلیک کنید تا مساحت تمام آبجکت های شیپ فایل شما محاسبه شود.

area در ج ای اس

 

 

محاسبه محیط در gis

برای بر آورد محیط در جی ای اس ابتدا همانند مراحل قبل ابتدا یک ستون به نام perimeter ایجاد کنید و وارد قسمت calculate geometry آن شوید در این گام مانند تصویر زیر به جای area باد perimeter را انتخاب کنید. و بر روی ok کلیک کنید.

محاسبه محیط در gis

سایر مطالب ناشر
آموزش خروجی گرفتن در گوگل ارث انجین + فیلم آموزشی
آموزش خروجی گرفتن در گوگل ارث انجین + فیلم آموزشی می توان گفت استفاده از گوگل ارث انجین بدون دریافت خروجی بسیار بی فایده است. …
آموزش رایگان استخراج آبراهه در آرک جی ای اس پرو
آموزش رایگان استخراج آبراهه در آرک جی ای اس پرو در این آموزش می توانید نحوه ترسیم آبراهه (stream) را در نرم افزار arc gis …
صحت سنجی طبقه بندی در گوگل ارث انجین
صحت سنجی طبقه بندی در گوگل ارث انجین قطعا هر طبقه بندی که توسط کابر انجام می شود مقداری خطا دارد. در این …
آموزش استفاده از InsertCursor در arcgis pro
آموزش استفاده از InsertCursor در arcgis pro یکی از تابع های مفید کتابخانه arcpy در جی ای اس InsertCursor می باشد که …
ارتباط با ناشر

admin

admin

وضعیت در سایت: مدرس

کامنت ها
Co

تعداد کل کامنت ها: 1
Us
arya ahmedy 1402-1-27
شما در اینجا به نکات عالی اشاره کردید

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن