رسم حوضه آبریز در Arc GIS

در این آموزش با استفاده از فایل DEM, به بررسی و تعیین حوضه ی آبریز خواهیم پرداخت. این اموزش می تواند در محاسبات هیدرولوژی بسیار مفید باشد.

جزئیات آموزش
check
قیمت: 22000/ 22000 تومان
تخفیف روزانه: %0

بعد از پرداخت مشاهده آنلاین فعال خواهد شد


با استفاده از سکه های حساب خود می توانید این آموزش را رایگان دریافت کنید

تعداد سکه های مورد نیاز: 44 سکه
تعداد سکه های شما: سکه
برای مشاهده این بخش باید وارد حساب کاربری خود شوید
در صورتی که حساب کاربری ندارید می توانید یک حساب کاربری رایگان بسازید
ورود به حساب کاربری ساخت حساب کاربری
نظر یا سوال شما:
:نظرات ارسال شده

توضیحات محصول

حوضه آبریز چیست

- رودخانه، نهر یا دریاچه. کوچکترین حوزه های آبخیز (حوضه آبریز)، مناطق زهکشی نهرها و دریاچه های کوچک است. به نهر یا رودخانه محلی خود فکر کنید. از کجا شروع می شود؟ از چه نوع منظره ای عبور می کند؟ به کجا ختم می شود؟ تمام منطقه تحت پوشش یک حوزه آبخیز است.
هر حوضه ابریز کوچک بخشی از حوضه آبخیز وسیع تر برای یک نهر یا دریاچه بزرگتر در مجاورت خود است. این حوضه های بزرگتر به نوبه خود بخشی از شبکه های زهکشی بزرگتر و غیره هستند. بزرگ ترین حوضه آبخیز، حوضه نامیده می شود. مینه سوتا دارای ده حوضه است که برخی از آنها شامل بخش هایی از ایالت های همسایه یا کانادا می شود.

 

حوضه آبریز اصلی

بزرگترین حوضه های آبریز در یک حوضه، حوضه های آبخیز اصلی نامیده می شوند. اینها شبکه های زهکشی بزرگترین رودخانه ها یا دریاچه های حوضه هستند.

 

ویژگی های حوضه آبخیز

حوضه آبخیز منطقه ای شیب دار است که به عنوان زهکشی متمرکز، جریان آب را به یک خروجی هدایت می کند. این بخش می تواند بخشی از یک حوضه آبخیز بزرگتر باشد و همچنین می تواند شامل حوضه های آبریز کوچکتری باشد که حوضچه های فرعی نامیده می شوند. مرزهای بین حوضه ها را تقسیمات زهکشی می نامند. خروجی یا نقطه ریزش نقطه ای است که در آن آب از منطقه ای خارج می شود. این پایین ترین نقطه در طول مرز حوضه آبخیز است. حوضه های آبخیز را می توان با محاسبه جهت جریان و استفاده از آن در ابزار آبخیزداری از DEM ترسیم کرد. به بیان دیگر حوزه آبریز ناحیه ای از زمین است که به عنوان آبگیر آب عمل می کند. سپس از سطح آبریز، آبهای سطحی وارد یک خروجی معمولی می شوند که به شکل یک رودخانه، نهر یا تالاب است. یا به آب های زیرزمینی نفوذ می کند.

 

کاربرد

این به سادگی منطقه ای است که آب های سطحی را از ارتفاع زیاد به ارتفاع پایین تخلیه می کند. حوضه یک واحد هیدرولوژیکی است که برای مدل سازی استفاده می شود، زیرا در طراحی های هیدرولوژیکی اساسی تلقی می شود و برای کمک به مطالعه حرکت، توزیع و کیفیت و کمیت آب در یک منطقه استفاده می شود. تجزیه و تحلیل حوضه یک تکنیک ضروری در مدیریت، حفاظت و برنامه ریزی منابع طبیعی زمین است. حوضه های آبخیز همیشه به صورت فیزیکی با ناحیه بالادست از نقطه خروجی مشخص ترسیم می شوند. این به طور کلی به این معنی است که برای یک شبکه جریان، حوضه ی بالادست یک خط فرعی است. رودخانه ها حوضه های آبخیز را از یکدیگر جدا می کنند. در GIS، مدل های ارتفاع دیجیتال (DEM) برای نشان دادن زمین استفاده می شود. ArcGIS شامل ابزارهای تجزیه و تحلیل هیدرولوژیکی خود از جمله ترسیم حوضه، تجمع جریان و طول جریان است. علاوه بر این، ArcHydro همچنین می تواند برای ترسیم ویژگی های حوضه از جمله الگوهای زهکشی حوضه آبریز استفاده شود.

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن