دوره آموزش gis از صفر تا استادی + آزمون رایگان

آموزش کامل جی ای اس به طور گام گام و جامع و کامل، در هر قسمت می توانید توضیحاتی از آنچه ارائه می شود را بخوانید. در این قسمت نحوه ی نصب این نرم افزار بررسی شد.

جزئیات آموزش
check
قیمت:

0 تومان

این دوره رایگان می باشد
نظر یا سوال شما:
:نظرات ارسال شده

توضیحات محصول

دوره آموزش gis

این دوره آموزش رایگان gis که در قالب فیلم های آموزشی تهیه شده است، حاوی تمامی مباحث مورد نیاز برای اموزش سیستم های اطلاعات جغرافیایی می باشد.  نسخه ای که در این آموزش استفاده می شود نسخه ی 10.8 می باشد. این نرم افزار به دلیل وجود کرک می تواند حاوی خطاهایی در ورژن های متفاوت باشد. به این صورت که یک دستور در یک نسخه به درستی عمل می کند، اما در نسخه ای دیگر با خطا همراه خواهد بود. بنابر مطلب گفته شده، نسخه 10.8 arcgis انتخاب شد که دارای نصب آسانتر نسبت به سایر نسخه ها می باشد و همچنین پایدار تر بوده و خطای کمتری دارد. 

نرم افزار ARCGIS یکی از بروزترین و مهمترین نرم افزار های حوضه سیستم های اطلاعات جغرافیایی می باشد. در این دوره آموزشی arcmap بعد از یادگیری مباحث تئوری و پایه، می توانید  به سادگی با نرم افزار کار کرده و پروژه های خود را انجام دهید. این نرم افزار به خوبی با نرم افزار ENVI هماهنگ شده است، بنابراین بسیار کارآمد خواهد بود.

آموزش gis

 

آموزش رایگان جی ای اس

همانطور که احتمالا دیده اید، بیشتر دوره های ما مانند این دوره آموزش رایگان gis رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد. امیدورایم که با دیدنن این دوره به هر آن چیزی که نیاز دارید برسید. همچنین در صورتی که مبحث مورد نیاز شما در این دوره بیان نشده است می توانید در بخش نظرات درخواست خود را برای ارائه مبحث مورد نیازتان ارسال کنید. این دوره دارای آپدیت دائمی بوده و سعی می شود مباحث جدیدتر به مرور زمان در دوره بیان شود.

آموزش های مشبه

 

سرفصل های دوره آموزش جی ای اس

در دوره آموزش gis سعی شده است تا مباحثی که برای یادگیری و تسلط بر نرم افزار جی ای اس نیاز است را در چهار فصل بیان کنیم. در فصل اول در مورد مباحث ابتدایی مانند انواع داده و تعاریف داده ها صحبت شده است. برای دانشجویانی که آشنایی کمی با سیستم های اطلاعات جغرافیایی دارند نیاز است تا آشنایی ابتدایی برای شروع کار با نرم افزار داشته باشند. در فصل های دوم و سوم به سراغ نرم افزار arcmap رفته ایم در این دو فصل می توانید نحوه انجام پردازش های ساده را یاد بگیرید. در فصل پایانی که در دوره های جدا بررسی می شود در مورد استفاده از انواع داده ها در تحلیل داده ها صحبت شده است.

 فصل یک: آموزش مقدماتی gis

آشنایی با داده های قابل استفاده: برای افزادی که به تازگی کار با gis و سیستم های اطلاعات جغرافیایی را شروع کرده اند، نیاز است تا ابتدا با انواع داده ها در این نرم افزار آشنا شوند. در این قسمت در مورد انواع داده ها و ارائه تعاریف برای آن ها صحبت کرده ایم.

Georeferencing : زمین مرجع کردن تصاویر و نقشه ها به معنی تبدیل یک داده بدون متختصات به داده رستری است که هر پیکسل آن دارای مختصات جغرافیایی باشد. از آنجایی که  داده ها و نقشه های موجود عموما با فرمت های pdf و یا jpg در دسترس ما قرار دارد نیاز است تا آن را به نقشه قابل تحلیل در نرم افزار جی ای اس تبدیل کنیم. تمامی این مباحث در این فصل بررسی شده است.

رسم شیپ فایل: بعد از یادگیری انواع داده ها و تبدیل نقشه ها به نقشه قابل فراخوانی و تحلیل، باید یاد بگیرید که چگونه داده های خود را ایجاد کنید. شیپ فایل ها یکی از مهمترین انواع داده های این نرم افزار هستند که در این قسمت نحوه رسم صحیح آن و انواع روش های رسم شیپ فایل بررسی شده است.

دیتابیس: دیتابیس یک ساختار برای ذخیره منظم داده می باشد که در این نرم افزار بسیار کاربردی هستند. استفاده اصولی از دیتابیس ها در پروژه های بزرگ می تواند گواهی بر کار اصولی و درست شما باشد. زمانی که تعداد داده های شما زیاد شود مدیریت آن ها با روش های قدیمی سخت خواهد شد، اما با استفاده از دیتابیس می توان آن ها را به صورت منظم ذخیره  کرده و به سادگی به آن ها دسترسی پیدا کرد. از جمله فواید آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سادگی در استفاده
  • ساخت راحت در نرم افزار gis
  • منظم کردن داده ها
  • دسترسی ساده
  • قابلیت اشتراک گزاری آسان

فیلم موزش gis

 

فصل دوم: آموزش کار با جی ای اس

ابزار های ژئوپروسسینگ: در این بخش مجموع ابزار هایی قرار گرفته است که کاربر با استفاده از آن ها به سادگی می تواند شیپ فایل های خود را پردازش کند. این بخش هر چند که ابزارهای ساده ای دارد، اما همین ابزار ها در بسیاری از پروژه ها کار آمد خواهند بود. در این بخش ابزار های زیر قرار گرفته اند:

  • کلیپ: از این ابزار می توان برای برش شیپ فایل ها بر اساس یک داده وکتوری یا شیپ فایل دیگر استفاده کرد.
  • بافر: این ابزار قدرتمند برای تعیین حاشیه در اطراف یک شیپ فایل مانند حاشیه امن رودخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
  •  merge و union: اینن دو ابزار به ظاهر یک کار یکسان را اناجم می دهند و آن ترکیب دو لایه وکتوری استو اما این دو ابزار یک تفاوت بنیادین دارند که در این فصل بررسی شده است.
  • disolve: این ابزار عمموما برای حذف مرز های مشترک بین دو لایه وکتوری مورد استفاده قرار می گیرد.
  •  

انجام پروژه ی عملی: احداث جاده بر اساس لایه های موجود

شبکه ی مختصاتی(grid): قابل ارائه کردن نقشه ی رسم شده

DEM: مدل ارتفاع دیجیتال و نحوه ی ساخت آن، این مدل ها نشان دهنده ی ارتفاعات در سطح ززمین هستند که در پروژه ها و پردازش های پیشرفته بیاار پر کاربرد هستند. از جمله این پروژ ها می توان به مکانیابی اشاره کرد.

extraction by mask: برش فایل های رستر، با استفاده از این ابزار به سادگی می توان داده های رستری مانن دم و تصاویر ماهواره ای را بر اساس منطقه مورد مطالعه خود برش داد. با این کار می توان هم به قسمت مورد نظر خود دست پیدا کرد و هم زمان انجام ردازش ها را کم کرد. با توجه به اینکه هر چه تصاویر رستری منطقه بیشتری را پوشش دهند تعداد پیکسل بیشتری داشته و حجم بالاتری نیز خواهند داشت، بهتر است در اولین اقدام محدوده مورد مطالعه جدا شود.

خروجی: خروجی به صورت تصویر

جی ای اس

 

فصل سوم: آموزش متوسط جی ای اس

درونیابی در جی ای اس: یافتن نقاط نامعلوم بر اساس نقاط معلوم
درون یابی: Kriging IDW Spline

استخراج آب راهه از لایه DEM

 

فصل چهارم: اموزش پیشرفته gis

مدل سازی: index overlay  و EPM

بررسی آب های زیر زمینی

مکانیابی در ARCGIS

 

اهداف سری آموزشی

1_ آموزش کامل مباحث پایه مورد نیاز

2_ بررسی نرم افزار و بخش های مختلف آن

3_ یادگیری نحوه ی انجام پروژ های شخصی

4_ یادگیری تولید نقشه ههای مورد نیاز

در صورت علاقه می توانید دوره ماشین لرنینگ در gis را نیز تماشا کنید و از آن برای ارتقا خود استفاده کنید.

 

افراد هدف

1_ علاقه مندان و دانشجویان جغرافیا
2_ علاقه مندان و دانشجویان سنجش از دور

3_ علاقه مندان و دانشجویان زمین شناسی

4_ علاقه مندان و دانشجویان محیط زیست

5_ علاقه مندان و دانشجویان عمران

6_ سایر افراد علاقه مند

 

سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) چارچوبی برای جمع آوری، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده ها است. GIS می تواند انواع مختلفی از داده را ادغام کند. این سامانه قادر است موقعیت مکانی را تجزیه و تحلیل می کند و لایه های اطلاعات را با استفاده از نقشه ها و صحنه های سه بعدی بصورت سه بعدی و دو بعدی مجسم کنید. با این قابلیت منحصر به فرد، GIS بینش عمیق تری در مورد داده ها، الگوها، روابط و موقعیت ها، به کاربران می دهد تا هوشمندانه تصمیم بگیرند. هزاران سازمان در زمینه های مختل از GIS برای تهیه نقشه ها، انجام تجزیه و تحلیل، اشتراک گزاری اطلاعات و حل مشکلات پیچیده ای در سراسر جهان استفاده می کنند.

این سامانه در حال تغییر روش کار در دنیا است. فناوری GIS از علوم جغرافیایی با ابزاری برای درک و همکاری استفاده می کند. این به افراد کمک می کند تا به یک هدف مشترک برسند: به دست آوردن هوش عملی از انواع داده ها. نقشه ها GIS محتوای جغرافیایی لایه های داده و تجزیه و تحلیل هایی است که می خواهید با آنها کار کنید. نقشه های GIS به راحتی در برنامه ها به اشتراک گذاشته می شوند و تقریباً همه در همه جا در دسترس آنها هستند.

اجزای اصلی GIS: یک سیستم اطلاعات جغرافیایی پنج مولفه اصلی را ادغام می کند: سخت افزار، نرم افزار، داده ها، افراد و روش ها. سخت افزار: سخت افزار رایانه ای است که GIS روی آن کار می کند.

امروزه، نرم افزار GIS با طیف گسترده ای از انواع سخت افزار، از سرورهای رایانه متمرکز گرفته تا رایانه های رومیزی که در تنظیمات مستقل یا شبکه استفاده می شوند، اجرا می شود.

نرم افزار: نرم افزار GIS توابع و ابزارهای مورد نیاز برای ذخیره، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی را فراهم می کند. اجزای اصلی نرم افزار عبارتند از: ابزاری برای ایجاد و تغییر اطلاعات جغرافیایی سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) ابزارهایی برای پشتیبانی، تجزیه و تحلیل و تجسم جغرافیایی داده ها رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای دسترسی آسان به ابزارها داده ها: احتمالاً مهمترین مولفه GIS داده ها است. داده های جغرافیایی و داده های جداولی مربوط را می توان در داخل جمع آوری کرد یا از یک ارائه دهنده داده های تجاری خریداری کرد. GIS داده های مکانی را با سایر منابع داده ادغام می کند و حتی می تواند از DBMS که توسط اکثر سازمان ها برای سازماندهی و نگهداری داده های خود استفاده می شود، برای مدیریت داده های مکانی استفاده کند

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن