آموزش رایگان GIS از صفر

آموزش کامل جی ای اس به طور گام گام و جامع و کامل، در هر قسمت می توانید توضیحاتی از آنچه ارائه می شود را بخوانید. در این قسمت نحوه ی نصب این نرم افزار بررسی شد.

جزئیات آموزش
check
قیمت:

0 تومان

لطفا برای حمایت از ما دوره های رایگان را انلاین مشاهده کنید

نظر یا سوال شما:

:نظرات ارسال شده
Us اسدیان 1401-3-30

خیلی ممنون بایت این آموزش. دوره تمام شدده یا هنوز اپدیت داره؟


ممنون از شما. دوره هنوز تموم نشده و به طور همیشگی آپدیت دارد

1401-3-30
توضیحات محصول

دوره آموزش gis

این دوره آموزش رایگان gis که در قالب فیلم های آموزشی تهیه شده است، حاوی تمامی مباحث مورد نیاز برای اموزش سیستم های اطلاعات جغرافیایی می باشد.  نسخه ای که در این آموزش استفاده می شود نسخه ی 10.8 می باشد. این نرم افزار به دلیل وجود کرک می تواند حاوی خطاهایی در ورژن های متفاوت باشد. به این صورت که یک دستور در یک نسخه به درستی عمل می کند، اما در نسخه ای دیگر با خطا همراه خواهد بود. بنابر مطلب گفته شده، نسخه 10.8 arcgis انتخاب شد که دارای نصب آسانتر نسبت به سایر نسخه ها می باشد و همچنین پایدار تر بوده و خطای کمتری دارد (دانلود arcgis 10.8). 

نرم افزار ARCGIS یکی از بروزترین و مهمترین نرم افزار های حوضه سیستم های اطلاعات جغرافیایی می باشد. در این دوره آموزشی arcmap بعد از یادگیری مباحث تئوری و پایه، می توانید  به سادگی با نرم افزار کار کرده و پروژه های خود را انجام دهید. این نرم افزار به خوبی با نرم افزار ENVI هماهنگ شده است (آموزش رایگان ENVI) بنابراین بسیار کارآمد خواهد بود.

آموزش gis

 

سرفصل های دوره آموزش جی ای اس

در دوره آموزش gis سعی شده است تا مباحثی که برای یادگیری و تسلط بر نرم افزار جی ای اس نیاز است را در چهار فصل بیان کنیم. در فصل اول در مورد مباحث ابتدایی مانند انواع داده و تعاریف داده ها صحبت شده است. برای دانشجویانی که آشنایی کمی با سیستم های اطلاعات جغرافیایی دارند نیاز است تا آشنایی ابتدایی برای شروع کار با نرم افزار داشته باشند. در فصل های دوم و سوم به سراغ نرم افزار arcmap رفته ایم در این دو فصل می توانید نحوه انجام پردازش های ساده را یاد بگیرید. در فصل پایانی که در دوره های جدا بررسی می شود در مورد استفاده از انواع داده ها در تحلیل داده ها صحبت شده است.

 فصل یک: آموزش مقدماتی gis

آشنایی با داده های قابل استفاده: برای افزادی که به تازگی کار با gis و سیستم های اطلاعات جغرافیایی را شروع کرده اند، نیاز است تا ابتدا با انواع داده ها در این نرم افزار آشنا شوند. در این قسمت در مورد انواع داده ها و ارائه تعاریف برای آن ها صحبت کرده ایم.

Georeferencing : زمین مرجع کردن تصاویر و نقشه ها به معنی تبدیل یک داده بدون متختصات به داده رستری است که هر پیکسل آن دارای مختصات جغرافیایی باشد. از آنجایی که  داده ها و نقشه های موجود عموما با فرمت های pdf و یا jpg در دسترس ما قرار دارد نیاز است تا آن را به نقشه قابل تحلیل در نرم افزار جی ای اس تبدیل کنیم. تمامی این مباحث در این فصل بررسی شده است.

رسم شیپ فایل: بعد از یادگیری انواع داده ها و تبدیل نقشه ها به نقشه قابل فراخوانی و تحلیل، باید یاد بگیرید که چگونه داده های خود را ایجاد کنید. شیپ فایل ها یکی از مهمترین انواع داده های این نرم افزار هستند که در این قسمت نحوه رسم صحیح آن و انواع روش های رسم شیپ فایل بررسی شده است.

دیتابیس: دیتابیس یک ساختار برای ذخیره منظم داده می باشد که در این نرم افزار بسیار کاربردی هستند. استفاده اصولی از دیتابیس ها در پروژه های بزرگ می تواند گواهی بر کار اصولی و درست شما باشد. زمانی که تعداد داده های شما زیاد شود مدیریت آن ها با روش های قدیمی سخت خواهد شد، اما با استفاده از دیتابیس می توان آن ها را به صورت منظم ذخیره  کرده و به سادگی به آن ها دسترسی پیدا کرد. از جمله فواید آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سادگی در استفاده
  • ساخت راحت در نرم افزار gis
  • منظم کردن داده ها
  • دسترسی ساده
  • قابلیت اشتراک گزاری آسان

آموزش جامع gis

 

فصل دوم: آموزش کار با جی ای اس

geoprocessing: intersect, merge, buffer, ... NOT

انجام پروژه ی عملی: احداث جاده بر اساس لایه های موجود

شبکه ی مختصاتی(grid): قابل ارائه کردن نقشه ی رسم شده

DEM: مدل ارتفاع دیجیتال و نحوه ی ساخت آن

extraction by mask: برش فایل های رستر

خروجی: خروجی به صورت تصویر

 

فصل سوم: آموزش متوسط جی ای اس

درونیابی در جی ای اس: یافتن نقاط نامعلوم بر اساس نقاط معلوم
درون یابی: Kriging IDW Spline

استخراج آب راهه از لایه DEM

 

فصل چهارم: اموزش پیشرفته gis

مدل سازی: index overlay  و EPM

بررسی آب های زیر زمینی

مکانیابی در ARCGIS

 

اهداف سری آموزشی

1_ آموزش کامل مباحث پایه مورد نیاز

2_ بررسی نرم افزار و بخش های مختلف آن

3_ یادگیری نحوه ی انجام پروژ های شخصی

4_ یادگیری تولید نقشه ههای مورد نیاز

در صورت علاقه می توانید دوره ماشین لرنینگ در gis را نیز تماشا کنید و از آن برای ارتقا خود استفاده کنید.

 

افراد هدف

1_ علاقه مندان و دانشجویان جغرافیا
2_ علاقه مندان و دانشجویان سنجش از دور

3_ علاقه مندان و دانشجویان زمین شناسی

4_ علاقه مندان و دانشجویان محیط زیست

5_ علاقه مندان و دانشجویان عمران

6_ سایر افراد علاقه مند

 

سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) چارچوبی برای جمع آوری، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده ها است. GIS می تواند انواع مختلفی از داده را ادغام کند. این سامانه قادر است موقعیت مکانی را تجزیه و تحلیل می کند و لایه های اطلاعات را با استفاده از نقشه ها و صحنه های سه بعدی بصورت سه بعدی و دو بعدی مجسم کنید. با این قابلیت منحصر به فرد، GIS بینش عمیق تری در مورد داده ها، الگوها، روابط و موقعیت ها، به کاربران می دهد تا هوشمندانه تصمیم بگیرند. هزاران سازمان در زمینه های مختل از GIS برای تهیه نقشه ها، انجام تجزیه و تحلیل، اشتراک گزاری اطلاعات و حل مشکلات پیچیده ای در سراسر جهان استفاده می کنند.

این سامانه در حال تغییر روش کار در دنیا است. فناوری GIS از علوم جغرافیایی با ابزاری برای درک و همکاری استفاده می کند. این به افراد کمک می کند تا به یک هدف مشترک برسند: به دست آوردن هوش عملی از انواع داده ها. نقشه ها GIS محتوای جغرافیایی لایه های داده و تجزیه و تحلیل هایی است که می خواهید با آنها کار کنید. نقشه های GIS به راحتی در برنامه ها به اشتراک گذاشته می شوند و تقریباً همه در همه جا در دسترس آنها هستند.

اجزای اصلی GIS: یک سیستم اطلاعات جغرافیایی پنج مولفه اصلی را ادغام می کند: سخت افزار، نرم افزار، داده ها، افراد و روش ها. سخت افزار: سخت افزار رایانه ای است که GIS روی آن کار می کند.

امروزه، نرم افزار GIS با طیف گسترده ای از انواع سخت افزار، از سرورهای رایانه متمرکز گرفته تا رایانه های رومیزی که در تنظیمات مستقل یا شبکه استفاده می شوند، اجرا می شود.

نرم افزار: نرم افزار GIS توابع و ابزارهای مورد نیاز برای ذخیره، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی را فراهم می کند. اجزای اصلی نرم افزار عبارتند از: ابزاری برای ایجاد و تغییر اطلاعات جغرافیایی سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) ابزارهایی برای پشتیبانی، تجزیه و تحلیل و تجسم جغرافیایی داده ها رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای دسترسی آسان به ابزارها داده ها: احتمالاً مهمترین مولفه GIS داده ها است. داده های جغرافیایی و داده های جداولی مربوط را می توان در داخل جمع آوری کرد یا از یک ارائه دهنده داده های تجاری خریداری کرد. GIS داده های مکانی را با سایر منابع داده ادغام می کند و حتی می تواند از DBMS که توسط اکثر سازمان ها برای سازماندهی و نگهداری داده های خود استفاده می شود، برای مدیریت داده های مکانی استفاده کند

. افراد: فناوری GIS بدون افرادی که سیستم را مدیریت می کنند و برنامه هایی برای استفاده از آن در مشکلات دنیای واقعی تهیه می کنند، از ارزش محدودی برخوردار است. کاربران GIS از متخصصان فنی که سیستم را طراحی و نگهداری می کنند تا افرادی که برای کمک به آنها در انجام کارهای روزمره از آن استفاده می کنند، متغیر است.

روش ها: یک سیستم اطلاعات جغرافیایی موفق مطابق با یک برنامه و قوانین تجاری مناسب طراحی شده عمل می کند که این مدل ها و عملکردهای خاص هر سازمان است.

آموزش های پیشنهادی
آموزش نصب arcgis

تعداد جلسات: 1

در این قسمت می توانید آموزش نصب ARCGIS نسخه ی 10.8 را مشاهده کنید. در قسمت های بعدی آموزش GIS از این نسخه استفاده شده است

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

آموزش دیتابیس در arc gis

تعداد جلسات: 1

دیتابیس ها یکی از مهمترین بخش های arc gis هستند. در این قسمت به بررسی کامل دیتابیس ها پرداختیم.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

آموزش شاخص رطوبت توپوگرافی (TWI)

تعداد جلسات: 1

شاخص رطوبت توپوگرافی از جمله شاخص های هیدرولوژوکی arc map است که می تواند مناطقی که از نظر توپوگرافی توانایی انباشت یا ذخیره ی آب را داشته باشند نقشه برداری کند.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

آموزش مدل سازی همپوشانی وزنی برای برآورد نقشه حساسیت در gis

تعداد جلسات: 1

از این مدل سازی می توان برای تولید نقشه ی حساسیت مانند حساسیت به فرونشت زمین و یا حساسیت به زمین لغزش استفاده کرد.

check

ارائه ی آپدیت

check

دریافت پشتیبانی

check

پشتیبانی در گفتگوی انلاین

check

رایگان

access_time

1400-11-30

play_circle_outline

1

assessment

مقدماتی

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند