آموزش رایگان ENVI از صفر

آموزش کامل و جامع نرم افزار انوی، قابل استفاده در رشته های زمین شناسی، معدن، محیط زیست آب و سایر رشته های مرتبط، مناسب برای افراد مبتدی

جزئیات آموزش
check
قیمت:

0 تومان

این دوره رایگان می باشد
نظر یا سوال شما:
:نظرات ارسال شده

توضیحات محصول

آموزش سنجش از دور

می توان گفت بدون دانش سنجش از دور نمی توان نحوه کارکرد نرم افزار ENVI را فهمید. برخلاف نرم افزار های عمومی مانند فتوشاپ که تیازی به دانش پایه ندارد، این نرم افزار نیازمند آشنایی با مباحث پایه سنجش از دور می باشد. در دوره آموزش سنجش از دور قبل از شروع کار با نرم افزار انوی سعی کرده ایم مباحث پایه ای و مبانی سنجش از دور را تا حد نیز کاربر بیان کنیم. البته برای انجام پردازش های بیشتر نیاز است تا کاربر در این رابطه بیشتر مطالعه داشته باشد.

آموزش های مشابه

 

سرفصل های دوره آموزش رایگان انوی:

فصل اول: مبانی سنجش از دور

1_ امواج الکترومغناطیس: به عنوان اولین گام کاربر نرم افزار انوی باید به طور کامل با پرتو الکترو مغناطیس آشنا باشد. بدون کسب اطلاعات در مورد این پرتو، درک مفاهیمی همچون باند در این نرم افزار غیر ممکن است بنابر این سعی شده است تا جای ممکن در این مورد صحبت شود.

2_ سنجنده ها: در سنجش از دور ماهواره ها و سنجنده های مختلفی در دسترس هستند که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود و کاربرد های خاصی هستند. در این فصل در مورد سنجنده های مهم مانند استر، لندست و سنتینل صحبت کرده ایم.

3_ تصاویر ماهواره ای: سنجنده های مختلف می توانند تصاویر تولید کنند که کاملا با سنجنده دیگر متفاوت باشد. در همین راستا نیاز است تا کاربر به یک تصویر ماهواره ای آشنا شده و تعاریف مختلف مانند باند و طول موج را فرا گیرد.

آموزش سنجش از دور و envi

 

فصل دوم: پیش پردازش ها و مباحث پایه

در این فصل آموزش رایگان ENVI سعی کرده ایم این نرم افزار را به ساده ترین شکل و از مباحص صفر شروع کنیم. با توجه به تخصصی بودن این نرم افزار و کاربرد آن در رشته ها و زمینه های مختلف نیاز است تا آموزش جامع نرم افزار انوی که هدف این دوره است، طوری تنظیم گردد که دانشجویان در تمام زمینه ها بتوانند به سادگی آن را شروع کرده و به اهداف خود برسند. در این فصل آموزش نرم افزار ENVI در مورد مباحث ابتدایی این نرم افزار صحبت شده است. در همین راستا مباحث زیر ذکر شده است:

1_ تصاویر در انوی: بازکردن هر تصویر در این نرم افزار روش خاص خود را دارد. همچنین تصاویر هر سنجنده درای ویژگی های خاص خود هستند که با باز کردن آن ها در این نرم افزار می توان به آن ویيگی ها پی برد. در این آموزش تصاویر ماهواره ای به طور کامل بررسی شده اند.

2_ ترکیبات رنگی: این مبحث یکی از ابتدایی ترین کارها در نرم افزار انوی می باشد. باز کردن تصاویر ماهواره ای، مشاهده باند ها و دریافت ترکیبات رنگی از باندهای مختلف از جمله مباحثی است که در این فصل بررسی شده است.

3_ layer stacking: با توجه به اینکه تصاویر ماهواره ای دارای باند های مختلفی هستند و هر کدام از این باندها دارای ویژگی های خاص خود هستند، نیاز ایت تا این بعضی از این ویژگی ها یکسان شوند.

4_ تصحیحات جویی: تصاویر ماهواره ای همیشه دارای خطاهایی هستند که به عنوان عامل مزاحم در پردازش تصاویر ماهواره ای در envi شناخته می شوند که باید حذف شوند.

5_نکات: در تمامی جلسات سعی شده است تا نکات و ابزار های کوچک موجود در نرم افزار انوی توضیح داده شود، نرم ابزار هایی مانند ROI و cursor location از جمله این ابزار های هستند.

6_ تشخیص تغییر: این مبحث جزء مباحث پردازش ها می باشد که برای تشخیص تغییراتی مانند تغییرات پوشش گیاهی در یک بازه زمانی خاص استفاده می شود.

 

فصل سوم

مباحث متوسطه انوی

تحلیل تصاویر ترکیب رنگی واقعی و کاذب: برسی نحوه ی بارزسازی با این روش و تحلیل ایجاد هر رنگ

شاخص پوشش گیاهی(NDVI)

موزاییک تصایر: یکسان سازی دو تصویر دارای پوشش جغرافیایی

ایجاد فایل DEM از تصاویر استر: بااستفاده از باند 3B

 

فصل چهارم

مباحث پیشرفته نرم افزار انوی

طیف ها و تحلیل دلایل جذب در آنها: لزوم یادگیری این بحث بسیار زیاد است

بررسی مبحث بسیار مهم نسبت گیری باندی(band ratio): این مبحث در بارز سازی سنگ شناسی و همچنین باز کردن سایر مناطق دلخواه دارای اهمیت بسیاری می باشد

طیف ها در envi

بررسی تئوری PCA

تحلیل مولفه ی اصلی(PCA)

تحلیل داده های آماری PCA 

بررسی الگریمم MNF

بررسی تئوری طبقه بندی تصاویر و الگریتم های آن طبقه بندی تصاویر با چهار الگریتم اصلی(Parallelepiped و ...)

تحلیل آماری داده های طبقه بندی شده: این الگوریتم های در پژوهش های پیشرفته مانند مکانیابی دفن پسماند کاربرد دارند.

برسی کاربر سنجش از دور در مباحث زمین شناسی اقتصادی و سنگ شناسی

بررسی الگریتم های بارزسازی تمام پیکسلی (مانند SAM)

برررسی الگریتم های بارزسازی زیر پیکسلی(مانند MTMF)

بررسی فیلتر ها برای بارز سازی ساختار های زمین شناسی: از این الگریتم ها جهت بارزسازی خطواره ای مانند گسل ها استفاده می شود.

 

فصل پنج

انجام پردازش های کاربردی در ENVI

برسی sar scape و نحوه ی نصب آن محاسبه فرونشست در envi

بررسی کاربرد انوی در منابع آب

بررسی زمین لغزش در سنجش از دور

بررسی رابطه ی افت سطح آب زیر زمینی و زمین لغزش در سنجش دور

بررسی سیل در انوی

ماشین لرنینگ در سنجش از دور 

 

ENVI چیست

ENVI یک نرم افزار استاندارد صنعتی برای پردازش و تجزیه و تحلیل تصویر است. توسط تحلیل گران تصویر، متخصصان GIS و دانشمندان برای استخراج اطلاعات قابل اعتماد و دقیق از تصاویر هوایی و فضایی استفاده می شود.

استفاده از آن آسان است و کاملاً با پلتفرم ArcGIS ادغام شده است. ENVI از آخرین سیستم عامل های جمع آوری اطلاعات (ماهواره ها، هواپیماهای بدون سرنشین)، بیش از 200 نوع مختلف داده و داده هایی مختلف از جمله پانکروماتیک، چند و فراطیفی، LiDAR SAR و FMV پشتیبانی می کند. همچنین دارای ابزارهای خودکار برای تهیه سریع و آسان تصاویر بزرگ و کوچک برای مشاهده و تجزیه و تحلیل بیشتر است. انوی از بیشتر فرمت های داده از جمله قالب های علمی مانند HDF و CDF و انواع تصویر مانند GeoTIFF پشتیبانی می کند و علاوه بر این پشتیبانی NITF سازگاری با JITC را فراهم می کند. انوی از تصاویر جمع آوری شده از جدیدترین و محبوب ترین سیستم های ماهواره ای و هوایی پشتیبانی می کند. این ماموریت ها شامل سنتینل، ماهواره های سری لندست، اسکای ست، اسپات، ورد ویو و ینیور های LIDAR می باشد ENVI به زبان ®IDL که یک زبان برنامه نویسی مدرن است، نوشته شده است که توانایی گسترش یا شخصی سازی ویژگی ها و عملکرد ها را فراهم می کند. API به کاربران اجازه می دهد الگوریتم های اختصاصی خود را اضافه کنند، ابزارها و مدل های موجود را گسترش دهند و گردش کار را برای پردازش دسته ای به صورت خودکار انجام دهند.

این نرم افزار همچنین از طریق کتابخانه های Python قابل دسترسی است. برای مشاهده آموزش ها در ابتدای صفحه تمام آموزش ها را باز کنید. می توان گفت ENVI رهبر نرم افزار های پردازش تصویر طیفی با ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل داده های چند و فراطیفی از جمله شناسایی هدف طیفی است. این ابزارها بر اساس روش های علمی برای تجزیه و تحلیل طیفی با استفاده از اطلاعات پیکسل در طول موجهای مختلف است. ابزارهای طیفی ENVI می توانند اهداف را تشخیص دهند، پوشش گیاهی و اطلاعات جنگل ها، بارزسازی پوشش زمین از جمله ی این اهداف هستند. از این نرم افزار برای اندازه گیری بقایای دریایی و آلودگی ها، تجزیه و تحلیل زیستگاه های حیات وحش، نقشه برداری از لکه های نفتی، ارزیابی کیفیت آب، کاهش آتش سوزی، تشخیص نشت متان، شناسایی مواد معدنی، نقشه برداری از سلامت گیاهان و کمک به بسیاری از کاربردهای دفاعی و اطلاعاتی استفاده می شود.

 

تصاویر استفاده شده

در روند آموزش از داده های ASTER، LandSat و sentinel2 استفاده شد. داده های لندست 8 به دلیل ساختار متفاوت آن ابتدا باید در نرم افزار انوی کلاسیک layer stack شده سپس در انوی قابل استفاده هستند. بنابر این در روند این آموزش علاوه بر انوی از envi classic نیز استفاده می کنیم. علاوه بر آموزش عمومی انوی، در طی این آموزش به صورت تخصصی در مورد مباحث زمین شناسی(اقتصادی، سنگ شناسی، زمین شناسی ساختاری)، منابع آب و معدن صحبت خواهد شد.

سنجش از دور

 

نسخه 5.6 انوی

نسخه ی 5.6 انوی نیز به تازگی در دسترس قرار گرفته است که در صورت انشار عمومی و کرک آن در سایت قرار خواهد گرفت. از جمله ویژگی های جدید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: بهبود عملکرد و افزایش امنیت در حالت شبکه پشتیبانی از داده های هایپراسپکترال Zhuhai و GOES-17 بهبود عملکرد: پرونده های NITF را تا 50٪ سریعتر باز می کند، نمایش می دهد، پیکسل را می خواند و پردازش می کند.

 

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن