استخراج خطوط کانتور از گوگل ارث

خطوط کانتور یکی از مهمترین داده های قابل استفاده در arc gis می باشد که می تواند اطلاعات مهم ارتفاعی را در اختیار کاربر بگذارد. در این قسمت به بررسی نحوه ی استخراج خطوط ارتفاعی از گوگل ارث و انتقال آن به arc gis می پردازیم.

جزئیات آموزش
check
قیمت: 25000/ 25000 تومان
تخفیف روزانه: %0

بعد از پرداخت مشاهده آنلاین فعال خواهد شد


با استفاده از سکه های حساب خود می توانید این آموزش را رایگان دریافت کنید

تعداد سکه های مورد نیاز: 50 سکه
تعداد سکه های شما: سکه
برای مشاهده این بخش باید وارد حساب کاربری خود شوید
در صورتی که حساب کاربری ندارید می توانید یک حساب کاربری رایگان بسازید
ورود به حساب کاربری ساخت حساب کاربری
نظر یا سوال شما:
:نظرات ارسال شده

توضیحات محصول

خطوط کانتور چیست؟

تصور کنید. شما با دوستانتان در حال کوهنوردی هستید. نقشه خود را بیرون می آورید و دو مسیر پیاده روی را می بینید. مسیر اول دارای خطوط کانتور با فاصله نزدیک است. اما مسیر دوم دارای خطوط کانتور با فاصله وسیع است. کدام مسیر پیاده روی را انتخاب می کنید؟ 

برای کوهنورد آهسته و پیوسته، مسیر دوم را انتخاب می کنید زیرا خطوط کانتور با فاصله زیاد به این معنی است که شیب تدریجی است. اما اگر اولین مسیر را انتخاب کردید، از آن دسته کوهنوردان آزاد هستید که فقط با یک کلنگ از کوه ها بالا می روند. این به این دلیل است که وقتی خطوط به هم نزدیک هستند، به این معنی است که شیب تندتر است.
برای تعریف سریع، یک خط کانتور به نقاطی با مقادیر مساوی و ثابت گفته می شود که به پیوسته اند.

 

خطوط کانتور کوه هستند یا فرورفتگی؟

در واقع خطور کانتور می توانند هم کوه ها و تپه ها را نشان دهند هم فرورفتگی و گودال ها را. در واقع درصورتی که خطوط کانتور روند افزایشی داشته باشند نشان دهنده ی کوه و درصورت که روند کاهشی را نشلن دهند، نشان دهنده ی گودال ها هستند.

 

قانون دره های V و U شکل در خطوط کانتور

دره ها (Valleys) فرورفتگی های طولانی کم ارتفاعی هستند که معمولاً رودخانه ای از میان آن می گذرد. می‌دانید که وقتی خطوط کانتور V یا U شکل هستند به پایین دره نگاه می‌کنید. همه رودخانه ها از ارتفاعات بالاتر به پایین تر، عمود بر خط خطوط بالای آن به سمت پایین جریان دارند. به عنوان یک قاعده کلی، کانتور V شکل به سمت بالادست (جهت مخالف جریان یک نهر یا رودخانه) است.

خطوط "V" شکل،  نهرها و زهکشی را نشان می دهد. "V" در سربالایی به ارتفاع بالاتر اشاره می کند. به طور کلی،  رأس خطوط کانتور شکل «V» رو به بالا را به هم متصل می کند تا یک جریان را مشخص کند. علاوه بر این، می‌توانید شیب جریان آب را با شمارش تعداد خطوطی که از یک جریان عبور می‌کنند با فاصله کانتور تخمین بزنید.

 

چرا خطوط کانتور هرگز متقاطع نمی شوند؟

بعید است که خطوط متقاطع باشند، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد. هنگامی که زمین یک برآمدگی یا صخره است، خطوط کانتور متقاطع یا لمس می شوند.
صخره های لاترابیارگ، ایسلند تا 440 متر ارتفاع دارند. وقتی خطوط 100 متری ایجاد می کنید، آنها بسیار نزدیک به هم هستند.

 

کاربرد خطوط ارتفاعی

1_ تولید ارتفاع رقمی

2_ بررسی آبهای زیر زمینی

3_ رسم نقشه های زمین شناسی

GeoRS.ir


خلاصه ای از GeoRS

هدف ما آموزش رایگان مباحث سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. در این زمینه قابلیت هایی را فراهم کرده ایم تا به ساده ترین روش مباحث را یاد بگیرید و در نهایت سطح خود را در آزمون ها بسنجید.

آموزش و آزمون رایگان هدیه بگیر

در شبکه اینستاگرام ما هر روز با پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون و آموزش رایگان هدیه بگیرید.

دوره های رایگان GeoRS

با کلیک بر روی هر بخش آموزش ریگان آن را دریافت کنید. تمامی آموزش ها به صورت انلاین پخش می شوند

با خیال راحت خرید کن